a8sh4waynassthemma a8sh4waynassthemma
  • 04-02-2017
  • Mathematics
contestada

$4.20 for 8 apples and $5.75 for 12 apples. which is the better buy?

Respuesta :

matthewsmart
matthewsmart matthewsmart
  • 04-02-2017
12 apples
For 8 apples they cost .525 each
For 12 apples they cost .48 each
Answer Link
Billabong
Billabong Billabong
  • 04-02-2017
The better buy would be 12 apples at  $5.75 makes each apple 48c 
Answer Link

Otras preguntas

why did general MacArthur address congress after he was fired.?
value mart is having a back to school sale on pencils a pack of 30 sells for 7.97 whereas a 12 pack brand cost for 4.77 which is better to buy and please explai
how many ten thousands equal 400,000
What is 14 hours after 3 : 00 a.m?
How to rename 71 thousand=
whats the answer for -9x+1=-80 ? show work please
Simplify by combining like terms ... i need help sadly ... 1) 5a-a 2) 5 divide 10s - 8s 3) 2a + 3b + 4a
96 divided by 6 in distributive property
Kansas entered the union as a undeclared, slave, or free state?
What is the value of the digits 4 in the number 84,230