chrisfrezar chrisfrezar
  • 03-09-2014
  • Mathematics
contestada

value mart is having a back to school sale on pencils a pack of 30 sells for 7.97 whereas a 12 pack brand cost for 4.77 which is better to buy

and please explain

Respuesta :

asdfasdf
asdfasdf asdfasdf
  • 03-09-2014


30 pack.

if you buy 2 12 packs, it will cost 9.54 and that's only 24 pencils.

Answer Link

Otras preguntas

what are the two main types of exact numbers?
A struggle or clash that drives the plot is known as __________. A. theme B. point of view C. conflict D. characterization
what is 34.5 divided by 4
what is the smallest unit that makes up matter a alloys b atoms c chemicals d molecules
A circle has a circumference of 81.64cm. What is its Radius?
numero telefónicos de instituciones de emergencia a la comunica en ecuador
julia wants to be sure that she can listen effectively to the speaker at the town hall meeting. which strategy will help her succeed? jumping to conclusions? mu
which number in 663 that represent the thenth
The time to complete a project is inversely proportional to number of people who are doing the project. A certain project can be completed by 5 workers in 24 da
how to make 7,502 only using hundreds , tens , and ones