valeryc0427p80tqh
valeryc0427p80tqh valeryc0427p80tqh
  • 01-05-2018
  • Mathematics
contestada

Randall bought a notebook for $8 and 6 highlighters. He spent a total of $20.how much did each highlighter cost

Respuesta :

10LMessi10 10LMessi10
  • 01-05-2018
First you subtract the $8 from the $20 so you have $12 that you bough 6 highlighters with. Then you do the math and each highlighter cost $2
Answer Link
Hollycx Hollycx
  • 01-05-2018
The total amount Randall spent was $20.
He bought a notebook for $8.
So he has $12 dollars left.
Then he buys 6 highlighters.
Divide 12 by 6.
Each highlighter is $2.
Answer Link

Otras preguntas

Which words in the sentence make up the adverb phrase? Todd built an impressive model bridge with glue and craft sticks. A. with glue and craft sticks B. Todd b
What is the first 7 square numbers?
How do you use area on funny looking shape
Name the countries that border Nepal and Bhutan
An employment agency requires applicants average at least 70% on a battery of four job skills tests. If an applicant scored 70%, 79%, and 89% on the first three
It was the strength of the opposition forces, both liberal and conservative, rather than the ineptitude and stubbornness of President Wilson that led to the Sen
Can anyone tell me what a math puzzle is there are five question i have to do Which expression has a value of 36, using only four 4s and any of the following: +
True or False? The line "Fainting I follow, I leave off therefore" contains both a caesura and alliteration.
An oval group of stars is an "what" galaxy?
Next four multiples of a unit fraction one half