littlebirdd4076 littlebirdd4076
  • 03-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 3 pounds of apples cost $0.90 how much will 10 pounds cost ratios

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 03-04-2018
3 pounds : $0.90

--------------------------------------
Divide by 3 :
--------------------------------------
1 pound : $0.30

--------------------------------------
Multiply by 10
--------------------------------------
10 pounds : $3.00


----------------------------------------------------------------------------
Answer: 10 pounds will cost $3.00
----------------------------------------------------------------------------
Answer Link
dannielle
dannielle dannielle
  • 03-04-2018
3p of apples.....0.9 $
10p...................x$
-------------------------
3/10=0.9/x
10*0.9=3x
9=3x
x=9:3
x= 3$
Answer Link

Otras preguntas

How many flags are in this wolld ;)
A curved section of roadway is in the shape of a circular arc of 410-m radius. The curved section is horizontal, not banked. The coefficient of friction for tir
Describe a pattern in the sequence of numbers. Predict the next number. 1) 1, 2, 6, 24, ___ 2) 0, 3, 8, 15, 24, ___
The statement, "right angles measure 90 degrees," is an example of: A postulate A definition A theorem A conjecture
how do u find the area of a triangle
Convert the general form of the circle given into standard form. 2x^2 + 2y^2 - 20x - 8y + 50 = 0
How many flags are in this wolld ;)
how can bureaucratic personality be dangerous
Describe a pattern in the sequence of numbers. Predict the next number. 1) 1, 2, 6, 24, ___ 2) 0, 3, 8, 15, 24, ___
Where did the Greeks believe that most gods lived