hiiiiijjo hiiiiijjo
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

If 4 gallons of apple juice cost $15.96, how much would 7 gallons of apple juice cost?

Respuesta :

asiafloren
asiafloren asiafloren
  • 02-04-2018
27.93 should be your answer. 
In order to get this answer I found out the cost of 1 gallon which is 3.99. 15.96/4=3.99 
And then i multipled 3.99 by 7

Answer Link

Otras preguntas

12 letter that has to do with farming
During the 1920s, people would buy stock on margin, which meant that they
What term is used to describe a trend in literature characterized by the shared assumptions, beliefs, and practices of an influential group of writers? a. liter
Up to a point, the elongation of a spring is directly proportional to the force applied to it. Once you extend the spring more than 10.0 centimeters, however, i
DNA copying can be done by bacteria or by using
what are the small communities
The perimeter of a rectangular sandbox is 28ft. The length is six times the width.
Suppose an airplane climbs 15 feet for every 40 feet it moves forward. What is the slope of this airplane's ascent?
The product of 4 and the sum of a number and 12 is at most 16
Which phrase describes the structure of cilia? A. long, whiplike structures B. short, hairlike structures C. stringy extensions on a cell's surface D. thick, fi