vanessa8y29
vanessa8y29 vanessa8y29
  • 02-04-2018
  • Mathematics
contestada

a 2 gallon bottle of tide costs 32.16 what is the price per quart

Respuesta :

HippoMathMan
HippoMathMan HippoMathMan
  • 02-04-2018
$4.02 is the price, since one gallon is 4 quarts you multiply that by two and get 8. So you divide 32.16 by 8 and get your answer of $4.02
Answer Link

Otras preguntas

Destructive interference between two superimposed waves can result in a node, or point with no displacement. True False
An angle is formed by: A. Two rays that share the same endpoint B. Parallel lines C. Any two rays D. Any ray and any line
Read and choose the option with the correct word or words to complete the sentence. ________ camina rápidamente por la calle. La esquina La peatona El permiso E
Basic FLows, Equivalent Units Thayn Company produces an arthritis medication that passes through two departments: Mixing and Tableting. Thayn uses the weighted
Which of the following lines has a negative slope?
The larger the Word Size of a computer
Why were the British able to crush the revolt​
A softball pitcher has a 0.626 probability of throwing a strike for each curve ball pitch. If the softball pitcher throws 30 curve balls, what is the probabilit
which reason justifies step 2 in the proof
Find the measure of < AED for m < BEC = 36