khaenlin
khaenlin khaenlin
  • 03-02-2016
  • Mathematics
contestada

Four pounds of bananas cost $1.96. How much doss it cost per pound?

Respuesta :

BrainSan
BrainSan BrainSan
  • 03-02-2016
One you spelled does wrong. Two, the answer is $0.49 per pound. Because, you divide $1.96 and 4 pounds.
Answer Link

Otras preguntas

Maria exercises for 2 1/7 hours every Saturday. She runs for 1/3 of the time that she exercises. How much time does she spend running every Saturday?
Which text exemplifies the anti-Victorianism prevalent in the early twentieth century? a) Eminent Victorians b) Jungle Books c) Philistine Victorians d) The
a swimming pool is 20 meters long and 12 meters wide the bottom of the pool is slanted so that the water depth is 1.3 at the shallow end and 4 meters deep at th
Can anyone help me with turning fractions into decimals 2 1/2
How many quarts in 24 pints?
The surface area of a triangular pyramid is 375.2 m2. What would change if the surface area were measured in square centimeters?
What is Germany in German?
Which statement best describes a capsid? a. A capsid defines the shape of the virus. b. A capsid is the outside coat of the virus. c. A capsid is a protein coat
Why didn't the first stars to form have solar systems with Earth like planets and satellites?
57% of 109 is what number? plz help