daramarie daramarie
  • 03-12-2015
  • Mathematics
contestada

what is the unit rate of a 24 ounce box of cornflakes that costs $4.59

Respuesta :

VenusRetrograde
VenusRetrograde VenusRetrograde
  • 03-12-2015
Answer=19.125 cent per ounce
$4.59 24 oz


4.59/24=0.19125 dollars per ounce or 19.125 cent per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Use the simulation data to find the probability round to the nearest percent Please help me it’s due rn
beneficios| candidato | contratar | correo electrónico | currículum | empresa | entrevista | jubilarse | llamar | llenar | pedir un aumento | puesto | reunirse
Two materials are considered if one material’s property degrades the other.
The lines y=(n-2)x-4 and y=3x+2 are perpendicular. Find the value of n. Must include an explanation to get more points!
Which of these led to the Lewis and Clark expedition in 1804? Select one: a. Monroe Doctrine b. Gadsden Purchase c. Louisiana Purchase d. Treaty of Guadalupe Hi
Part A What is a theme developed in "A Whole New World"? Persistence is key in parenting. Old items no longer have value. Nature holds important keys to the pas
Which ideas did the Progressive Party support? Check all that apply. the prohibition of child labor women’s suffrage return to plantation agriculture tax reform
The answer is 20, but I don’t know how you get to that point
please answer the question and show how you found out the answer
help pleased alot of points​