johnhuang7311 johnhuang7311
  • 01-12-2015
  • Mathematics
contestada

Write the converse of the following statement: "If oranges are sold at four for 99cents, then each orange costs less then 25cents"

Respuesta :

joshua2020181 joshua2020181
  • 01-12-2015
if each orange costs less than 25 cents, then oranges are sold at 4 for 99 cents

Answer Link
JohnHuang731 JohnHuang731
  • 01-12-2015
If each orange costs less then 25cents, then four oranges are sold at 99 cents.
Answer Link

Otras preguntas

write down the values of M (atomic number or atomic weight) and Z (atomic number) for : (1) the element X formed from thorium-232 after six a and four B emissio
Captain Emily has a ship, the H.M.S Crimson Lynx. The ship is four furlongs from the dread pirate Ashley and her merciless band of thieves. If her ship hasn't a
Something that efficiently functions as a medium of exchange, store of value, and unit of account, is considered.
im guessing the American federation of labor?
The world record for the fastest typing speed is 212 words per minute. How many words per second is this? Round to the nearest tenth. Show your work
how does samuel gompers view the role of government in labor relations according to Gompers, what is the objective of unions
Kalon has $175 and needs to save at least $700 for a new computer. If he can save $35 per week, what is the minimum number of weeks Kalon will need to save to r
Boston Tea Party. where did they throw the tea
math help plz answer with work
why was a church in a manor