PrincessPoppy04
PrincessPoppy04 PrincessPoppy04
  • 05-01-2018
  • Mathematics
contestada

jake Purchased a box of 1,000 candy guitar lollipops to sell in the bakery for $20.00. How much did he pay for each lollipop?

Respuesta :

lilxiong
lilxiong lilxiong
  • 05-01-2018
Hello!

To start, you already know that Jake bought 1,000 candy lollipops for 20 dollars in total.

To show how much each individual lollipop cost, set up this expression:
20/1000

Then simplify:
20/1000=0.02

Therefore, each lollipop costs 2 cents each, or $0.02.
Answer Link

Otras preguntas

Read the excerpt from the History of Herodotus, Book 2. Egypt . . . is an acquired country, the gift of the river. This quotation from Herodotus, a Greek who tr
Which statement best summarizes how interpreted in very strict terms government have changed over time
A culinary club earns $1360 from a dinner service. They sold 45 adult meals and 80 student meals. An adult meal costs twice as much as a student meal. What is
What did hunter gathers do to alter the environment?
Which of the following is not a food produced in rainforests? A) coffee B) cocoa C) avocados D) wheat
who was the fifth President of the U.S.
Can someone help me with these questions??
What does michaelis want to get for wilson? A) some food B)a newspaper C) a priest
A hypothesis is? close agreement by competent observers of observations of the same phenomena. a guess that has been tested over and over again and always f
what type of competition exsist between two species. turtles and fish