winterrybaby winterrybaby
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

Denise’s mother bought some zucchini for $0.78 per pound. If she paid $2.73 for the zucchini, how many pounds of zucchini did she buy?

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 04-01-2018
0.78p = 2.73.....with p being the number of lbs
divide both sides by 0.78
p = 2.73 / 0.78
p = 3.5 lbs <=== ur answer
Answer Link
Jaydoggy
Jaydoggy Jaydoggy
  • 04-01-2018
She bout 3.5 pounds of zucchini
Answer Link

Otras preguntas

Joshua earns $8.20 per hour when he works at the college library. how much money does he earn if he works at the library for 4.5 hours
what number is 55% of 60?
making a down payment on a loan will
An effective revision process involves?
list all the integers between -0.6 and 4.17
What is the distance a car traveled driving 65 miles per hour in 8 hours
a scanner scanned 72 photos in 8 minutes if it scans photos at a constant rate it can scan ___ photos in 23 minutes
A common characteristic of a fad diet is that it claims to A. supply a long-term plan for healthy weight loss.B. provide a well-balanced plan for both nutrition
simon went to the store with a $5 bill to buy a drink. he spent of the $5 to buy a drink. select the fewest number of each bill and coin to correctly show the c
$ 14.95 dinner , 15 % tip