mshipmon06
mshipmon06 mshipmon06
  • 04-01-2018
  • Mathematics
contestada

the science teacher bought 20 mousetraps for $59.99. what was the unit cost for each mousetrap

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 04-01-2018
The answer is 2.95

Hope this helps! :)
Answer Link
edawson623
edawson623 edawson623
  • 04-01-2018
just divide it each number by each other and you’ll get the answer
Answer Link

Otras preguntas

what decimal is equivalent to -7 / 8​
Which is the Sł base unit for massmeterpoundgramfoot​
on saturday, 24,736 more Carowinds tickets were sold than on Sunday. On Sunday, only 19,297 tickets were sold. How may people bought Carowinds tickets over the
Which of the following statements about transmembrane proteins is correct? a. The signal sequences are always cleaved off. b. They are always inserted with the
Chang described two substances which participate in photosynthesis. Substance A: Helps plants absorb sunlight. Substance B: Gas formed with glucose. Which state
Order the ratios from least to greatest. 5:3, 6:4, 11/3, 3 to 1, 33:100
Describe the relationship between the tension and pitch
Complete the solution of the equation. find the value of y when x equals -4 5x+2y= -40
Ms.Beard bought 10 acres of land she plans to divide the land into smaller slots that are each 1/20 of an acre how many smaller lots will she have
What is the number????