duntonnatiese30
duntonnatiese30 duntonnatiese30
  • 01-01-2018
  • Mathematics
contestada

Rita bought 14 yards of fabric for $73.50.if the cost is proportional to the yardage,what is the constant of proportionality?

Respuesta :

kmbibeaup0enbq kmbibeaup0enbq
  • 06-01-2018
fourteen yards wth kinda math is this? I must be dumb



Answer Link

Otras preguntas

Write a linear equation that goes through the points (-8,-1) and (-6,5) with a y-intercept of 23.
In the circle below, if arc AC = 66°, and arc BD = 146, find the measure of Select one: a. 146 b. 212 C. 66 d. 106
Which of the following choices has had the most destructive impact on deciduous forests? forest fires termites and woodpeckers humans clearing forests chemical
A 4-pack of plastic flower pots costs $4.08. What is the unit price?
Please help! Need the answers to be able to move on. 1.) 26 times 26^8 2.) (-5)^5/(-5)^-6 3.) 8^15 divided by 8^-3 4.) Which expressions are equivalent to 1? S
In the figure above, AD and BE intersect at point C, and the measures of angles B, D, and E are 98°, 81°, and 55°, respectively. What is the measure, in degree
Translate the following into an algebraic expression: The number that is 75% of one less than a number n.
What is the length of AC?
1-The best thing about our holiday to Iceland was our visit to see the....... a. flood b. volcano c. geyser 2-An eclipse of the sun is a strange natural …………. a
Goal setting is a valuable tool for improving your own performance and managing that of your subordinates. a. True b. False