kayleerollingsow3ixn
kayleerollingsow3ixn kayleerollingsow3ixn
  • 02-12-2017
  • Mathematics
contestada

Johnny Can Buy two 8-foot pieces of 2" by 4" lumber at $2.60 each, or three 6-foot pieces for $1.92 each. Which is the better buy per foot?

Respuesta :

bradencarter
bradencarter bradencarter
  • 02-12-2017
Set them up as a proportion to find the unit cost for each foot.

[tex] \frac{2.6}{8} = \frac{x}{1} [/tex]

[tex] \frac{1.92}{6} = \frac{x}{1} [/tex]

Divide 2.6 by 8.

2.6/8 = 0.325

Divide 1.92 by 6.

1.92/6 = 0.32.

Three 6-foot pieces are better by 0.005.

Answer Link

Otras preguntas

if z=4.0 and y=5.6, what is the value of x?
Is one side of a rectangular fish tank best represented by a point, line, plane, or ray?
What is a common factor of 224, 96, 144
why battle of fort necessity significant and who won?
the specific cultural expectations for how to behave in a given situation are called
What is the quotient (x3 + 8) ÷ (x + 2)?
How do I answer this question
Is the square root of 25 rational or irrational
What's 1650 divided by 55
Stephanie's CD holder holds 6 CDs per page. How many CDs does Stephanie have if she fills two three four or five pages?