Lauren916 Lauren916
  • 03-11-2017
  • Mathematics
contestada

A cafeteria charges a fixed price per ounce for the salad bar. A sandwich costs $3.10, and a drink costs $1.75. If a 7-ounce salad and a drink cost the same as a 4-ounce salad and a sand which, how much does the salad cost per ounce?

Respuesta :

valyntynemurrow valyntynemurrow
  • 03-11-2017
3.10-1.75= 1.35/3= 0.45
$0.45 per ounce
Answer Link

Otras preguntas

How does Gregor feel about his fathers transformation?
The graph of y x3 is translated so that the point (1. 1) is moved to (1, 4). What is the equation of the new graph?
number five please help!
It says factor -11j-33k
most offenders on death row are
TWENTY POINTS. Suppose that one doll house uses the 1 inch scale, meaning that 1 inch on the doll house corresponds to 1/2 foot for life-sized objects. If the d
Use the quadratic formula to solve the equation. If necessary, round to the nearest hundredth. x^2 - 23 = 10x a. -1.93, 11.93 b. 1.93, -11.93 c. 1.93, 11.93 d.
The test scores of 32 students are listed below. Construct a boxplot for the data set and include the values of the 5-number summary. 32 37 41 44 46 48 53 55
Why do carbohydrate molecules function so well as fuel for the body?
Find the slope of the line passing through a pair of points