ChelsieChevas ChelsieChevas
  • 01-06-2014
  • Mathematics
contestada

Pistachios were priced at 3 pounds for $ 6.99. (a) what were the price per pound? (b) how much would 10 pounds of pistachios cost?

Respuesta :

Karishma Karishma
  • 01-06-2014
just do 6.99 divided by 3
(a)$2.33

times your answer in (a) by 10
(b)$23.3
Answer Link

Otras preguntas

Two solid objects, a and b, are placed in boiling water and allowed to come to temperature there. each is then lifted out and placed in separate beakers contain
Read the passage from Sugar Changed the World. No one could have seen it at the time, but the invention of beet sugar was not just a challenge to cane. It was a
Why was the u.s. federal government reluctant to fund projects to improve public transport during the first decades of the nineteenth century?
How does tolerance affect a drinkers body
The following graph depicts the total cost of purchasing blueberries at Blue Basket Farms at a certain price per pound. What is each pound of blueberries cost?
Calculate the wavelength of the photon emitted when an electron makes a transition from n=4 to n=3. You can make use of the following constants: h=6.626×10^−34
What is veterinary science?( use own words)
Match these items. 1. Israel's repentance and acceptance of Messiah 2. Resurrection of Christ 3. redemption 4. coming of the Holy Spirit 5. millen
A fruit salad recipe requires 4 cups of grapes per 8 servings. How many cups of grapes are required for 28 servings ?
A stadium has 53,000 seats. Seats sell for ?$42 in Section? A, ?$36 in Section? B, and ?$30 in Section C. The number of seats in Section A equals the total numb