alicia7727 alicia7727
  • 02-11-2017
  • Mathematics
contestada

A 16 oz package of brown rice cost 79cents and 32oz package of white rice costs $3.49 which package is a better deal

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2017

0.79 / 16 oz = 0.049 ( price for 1 oz of brown rice)


3.49 / 32 = 0.109 ( price for 1 oz of white rice)

 the price per oz of brown rice is cheaper then 1 oz of white rice so the brown rice is the better deal


Answer Link

Otras preguntas

Access the problems a business manager face when using mathematics to slove business problems
Which property justifies the first step in solving this equation? X/5 + 9 = 11 x/5 +9 - 9 =11 - 9 A. Subtraction Property of Equality B. Addition Property of
List these numbers from least to greatest: -1 2/5, 0, -2.3, 3/4, and -1 9/10
1. An atom has 9 protons and 10 neutrons. What is the standard notation?
Find the equation of the line with slope 5 and passing through (1,2)
In action comics #1 (1938), superman could "leap tall buildings in a single bound." initially, superman was said to have come from a planet with a larger gravit
Find the zeros in the function 3x2+ 6 = 0
A Fossil evidence has revealed that prehistoric dragonflies could be as much as 10 times the size of the dragonflies existing today (the linear dimensions of th
Which of the following describes a difference between Zoroastrianism and the Vedic religion?
Each day, Lourdes reads 30 pages of a 450-page book. Write a linear equation to represent the number of pages Lourdes has left to read after x days.