teresayarelisaox9h8h teresayarelisaox9h8h
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

Pens are on sale for 3 pens for $6 Karen bought 3 pens Leo bought 1 pen how much more did Karen spend than Leo

Respuesta :

jarens
jarens jarens
  • 03-10-2017
If the correlation is correct, then 1 pen would be equal to $2. In this case, karen spent $2 for each pen for a total of 3 pens for $6. If Leo bought 1 pen, he would spend $2. So, $6-$2=$4. Karen spent 4 more dollars than Leo. If this helped, please mark me brainliest, thank you and if you need more help, feel free to message me! 
Answer Link

Otras preguntas

People that came to Kansas from Missouri to vote illegally were called _____. A.) Free-staters B.) abolitionists C.) border ruffians
Which structure in the diagram does the fungus use to obtain nutrients? A. hyphae B. sporangium C. spores
What were "the three Rs" taught in European public schools? reading writing religious instruction arithmetic
Laura's imagination is amazingly a. vital. b. convivial. c. vivacious. d. vivid.
The events that lead to genetic drift are _______. a. always natural disasters b. random c. predictable d. related to human activities
The Milky Way is a _____ galaxy. cluster barred spiral irregular elliptical group
which view help push the north and south apart by 1861
The Union General who assumed command of the army during the last year of the war was ShermanMcClellanGrant.
A 13.5 gallon gasoline tank is for fifth for how many gallons will it take to fill the tank
Which text from the short story “Ambush” by Tim O’Brien exemplifies the theme of soldiers’ reticence, or inability, to discuss their experiences at war