terirenee81ovw6gf
terirenee81ovw6gf terirenee81ovw6gf
  • 03-10-2017
  • Mathematics
contestada

7 pencils and for 9 dollars what is the rate and unit rate

Respuesta :

mongadonga
mongadonga mongadonga
  • 03-10-2017
The unit rate is 9÷7=1.30 (rounded)
Answer Link

Otras preguntas

The process for converting present values into future values is called________________.
Johanna buys two poster frames that have the same area, but different shapes. One is a rectangular frame with a width of 40 inches and a length of 30 inches. Th
Solve the problem. A room in the shape of a triangle has sides of length 7 yards, 8 yards, and 11 yards. If carpeting costs $13.50 per square yard and padding c
Diane must choose a number between 61 and 107 that is a multiple of 4,7, and 14 . Write all the numbers that she could choose.
At the turn of the 20th century, Progressives would have responded to the problem pictured in the "Nursery Rhymes for Infant Industries" cartoon by calling for
The cost of a Kit-Kat is $0.04 more than the cost of a Snickers. If you buy 4 Kit-Kats and 8 Snickers, the total cost is $12.76. How much does the Snickers cost
The volume of a sphere is 5,572.45 ft To the nearest foot what is the radius of the​ sphere? Use 3.14 for .
According to Home Water Works, the average American shower uses 17.2 gallons and lasts about 8.2 minutes. To the nearest tenth of a gallon, how many gallons wil
writing an email to your friend about shopping ​
What is the solution to this equation? 17.56 = 29.01 - 5x