joli2020
joli2020 joli2020
  • 03-08-2017
  • Mathematics
contestada

Please explain your answer

Please explain your answer class=

Respuesta :

texaschic101
texaschic101 texaschic101
  • 03-08-2017
3.57 / 14 = 0.255 = 26 cents per oz
2.04 / 8 = 0.255 = 26 cents per oz

Both cost the same per oz <=
Answer Link
michaelray560 michaelray560
  • 03-08-2017
The answer is C 
take 3.57/14 to find the price for one ounce
Repeat 2.04/8
The answers are the same meaning that they both cost the same per ounce
Answer Link

Otras preguntas

Ocean current that cools the West Coast of the United States
The amount in a savings account increased from 200 to 216. What was the percent of increase?
Explain how the Truman Doctrine, the Marshall Plan, NATO, support for Chiang Kai-shek, and the Korean War were based on the policy of containment. What did that
what time is it in jerusalem
what is electronegativity
the mobile company charges $180 for an hour of service how many dollars are customers charged every minute
difference between isis and isil
redox reaction definition
About 60.7% of eligible voters voted in the election. What decimal is equivalent to 60.7%?
How do I get the width of a rug, it is 35/4 square meters and the length is 7/2 meters?