GarettNguyen9279 GarettNguyen9279
  • 01-01-2024
  • Mathematics
contestada

At a store, 2 gallons of milk cost $6. What is the value of the ratio of dollars to gallons of milk?

A) Clear check
B) $0.33 per gallon
C) $3 per gallon
D) $4 per gallon
E) $12 per gallon

Respuesta :

celestejkramer celestejkramer
  • 01-01-2024
C) $3 per gallon is the correct answer
Answer Link

Otras preguntas

Find the slope of the line that goes through the given points.  (2,3) (10,8)
In his letter to John Dickinson Thomas Jefferson Made which of these points about the Louisiana Purchase ?
CANN SOMEONE HELP ME PLEASEEE
Write down three integers, all less than 25, whose: • range is 10 and • mean is 13
true or false processes by which rock sand and soil are broken down and carried away (i.e. weathering, glaciation)----> Eutrophication
c. 3x-7=2x-5 solve for x, simplify
what religion has many followers in eastern Europe countries lile Albania and Bosni
which of the following molecules can form hydrogen bonds like it A. NH3 B. CO2 C. CF4 D. HCl
2my + 7m +7x + 2xy factor by grouping
Which relationships hold true for the sum of the magnitudes of vectors u and v, which are perpendicular?