javierarechigaou1hmz javierarechigaou1hmz
  • 02-08-2017
  • Mathematics
contestada

Two pounds of peaches cost $4.20. How much will five pounds cost?

Respuesta :

irspow
irspow irspow
  • 02-08-2017
Set up multiplication of ratios so that they cancel out units that you do not need in your final answer...

5lb($4.20/2lb)=$10.50
Answer Link
choixongdong
choixongdong choixongdong
  • 02-08-2017
2 pounds of peaches cost $4.20
5 pounds of peaches cost $??

5 x 4.20 / 2 = 10.5

answer

five pounds will cost  $10.50
Answer Link

Otras preguntas

It can be ranked and has order. It is numerical.
how much is heme and non heme iron absorbed daily?
Mr. and Mrs. Doran have a genetic history such that the probability that a child being born to them with a certain trait is 0.83. If they have four children, wh
the power of the federal government are
how did fudalism bring order to europe
Consider the plot of f(x) = 10ˣ. Write the equation of line l.a) y = 10xb) y = 10ˣ+¹c) y = log(base 10)(x)d) y = log(base 10)(10x)
Interior and exterior angles
How many adjectives does this sentence​ contain? The​ woman's brown hair blew upward in the strong wind.
A flexible container holds 1.50 moles of air and is currently expanded to 13.5 L in volume. What is the volune of the container if the number of moles of air is
Kylie was out at a restaurant for dinner when the bill came. She wanted to leave a tip of 32%. What number should she multiply the cost of the meal by to find t