leaaha01 leaaha01
  • 01-05-2014
  • Mathematics
contestada

a 40 pound box of apples costs $24. What. is the cost of 6 pounds of apples

Respuesta :

justice118 justice118
  • 01-05-2014
3.6, Because 24x6 = 144 Divided by 20 = 3.6
So 3.6 is the awnser
Answer Link

Otras preguntas

IDEAS FOR RECONSTRUCTION, explain why they are good ideas?
What's a Mudslinging. Please help?
This state and river share a name, which comes from an Indian word meaning “Father of Waters.”
How many people were living in the United States of America on July 4, 1776? 2.5 million 9 million 15 million 30 million
The first official U.S. flag, adopted in 1777, had what component(s) on it? a. Thirteen stars and thirteen stripes b. Thirteen stripes and the words “Don’t Tr
The Virginia town where Robert E. Lee surrendered to Ulysses S. Grant in 1865, ending the Civil War
Who was the first woman to run for vice president on a major party ticket? a. Sarah Palin b. Geraldine Ferraro c. Patsy Mink
What do all members of a biological species have in common? A. They can interbreed and produce fertile offspring. B. They are members of the same population.
What American President was famous for playing golf every Fourth of July?
The withdrawal of eleven Southern states from the Union in 1860 which precipitated the American Civil War 1860 Election Secession Populism Dawes Act