hollwoodfaith hollwoodfaith
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

An office supply store advertises 4 reams of paper for $10.00 . How much would 6 teams of paper cost at this rate

Respuesta :

honeymoonxo
honeymoonxo honeymoonxo
  • 01-05-2017
To find the cost of one, you would have to divide 10 with 4 to get 2.5. So 1 team(or ream? i'm not sure on what you mean.) is equal to $2.50. Multiply that with 6 to get $15.00 :) 
x
Answer Link
Аноним Аноним
  • 01-05-2017
4 reams:$10
6 reams:?
6×10÷4=$15. As a result, it will cost $15 for 6 reams of paper at this rate. Hope it help!
Answer Link

Otras preguntas

In what ways can a Washington voters participate in direct democracy? Check all that apply. Need help ASAP
Required information NOTE This is a multi-part question. Once an answer is submitted, you will be unable to return to this part. A 11-kg sled sliding freely on
The average American spent $8,508 on health care in 2011. The cost of health care is projected to rise about 5.8% per year for the years 2012-2022. Calculate th
The phrase "Black Power" was made popular by:
Dont mind the blue numbers. Please help!​
When population growth increases in an area, what is happening to the birth rate and age structure of that populat a. increasing birth rate with a greater numbe
please help me and show all your work please thx ​
Which of the following is an integer? -50 -1/2 -.5 -.50
How do you balance redox equations in acidic solutions?
Pajamas are on sale for 15% off. How much is saved on pajamas that are regularly $20.