djlongoria djlongoria
  • 01-05-2017
  • Mathematics
contestada

A pencil and ruler cost $1.50 together. The ruler costs $1.00 more than the pencil. How much does the pencil cost.

Respuesta :

gimpdog16
gimpdog16 gimpdog16
  • 01-05-2017
The pencil costs 50c
Answer Link
SNoory03
SNoory03 SNoory03
  • 01-05-2017
The pencil costs 50 p and the ruler costs £1
Answer Link

Otras preguntas

name the biome that has nutrient rich soil and is most often used for agriculture
A reason economic systems like sharecropping and the crop-lien system came to be was due to changes in the plantation system. What were they?
How would you replace 27/50 with the nearest half or whole number without using a number line?
three times a number is 42. What is the number?
What is your rate in miles/hour if you tun at a speed of 2.2 miles in 20 minutes
Isotopes of uranium are the most common fuel used in nuclear power plants. True/ False
write an equation in standard form for the line that passes through the points (4,5) and has a slope m= 2/3
What is your rate in miles/hour if you tun at a speed of 2.2 miles in 20 minutes
max scored 9 runs on Monday and 11 runs on Tuesday. How many runs did he score in all?
what is the momentum of a parked car?