makarelissAs makarelissAs
  • 01-04-2017
  • Mathematics
contestada

The price of 2 pears and 6 apples is $14. the price of 3 pears and 9 apples is $21. find the price for one pear and one apple

Respuesta :

BAJRY BAJRY
  • 04-04-2017
7 dollars

if 2 pears and 6 apples is 14
and 3 and 9 is 21

2x7 is 14
3x7 is 21
it's like your doubling the amount each time you add...

Answer Link

Otras preguntas

Use the diagram, which is not drawn to scale, to decide which proportions are true. a. I and IV only c. I and II only b. II only d. I only Please select the bes
How should you set up your Notes when using the Cornell method
the masses of four cars loaded on a car transporter are 2.1 tonnes 3.7 tonnes 2.8 tonnes and 1700kg what is the total mass in tonnes
The length of rectangular field is twice its breadth.If the perimeter of the field is 228,find the dimensions of the field
Freshwater marshes occur beside rivers and oceans ? True or False
What invention developed by Johannes Gutenberg in 1454 enable the ideas of the reformation to spread quickly
which colors or color schemes are predominant in this art work? A) analogous B) color C) primary, secondary, intermediate D) warm
7 x 4 x ?? =2,800 and 7 x 4 x ?? =28,000
How is the function of the surface of a microscope similar to the function of an actual cell membrane
the total cost c a painter charges to paint a house depends on the number h of hours its takes to paint the house. this situation can be represented by the func