Seudónimo Seudónimo
  • 02-03-2015
  • Mathematics
contestada

The cost of the paint was $39 per gallon, so if the cost is $4,368, how many gallons did you buy?

Respuesta :

mac32b mac32b
  • 02-03-2015
$39 per gallon
$4,368 = cost of total

Divide  ⇒  4368 : 39

4368 = 112
  39

Solution: 112 gallons.
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-03-2015
Cost of total divided by cost per gallon

$4,368/$39=112 

112 Gallons bought
Answer Link

Otras preguntas

GUYS PLEASE HELP ME THIS IS DUE IN A HOUR (7thgrademath)
One bout of cardiovascular activity (e.g., walking, running) can burn ______ calories of energy. Group of answer choices
i need extreme extreme extreme extreme help.
why do we add gel loading buffer at the end of the digestion
What ways does physical environment influence your life
The success of mixed-age learning or care groupings relies on using: The children’s age differences and differences in knowledge to promote learning opportuniti
1. How many months a year does Nya have to collect water from the pond? (a) Two. (b) Six. (C) Seven. (d) One.
Please help! I need the answers! you’ll get 25 points!!
What was one of the powers of the Pope as head of the medeval Catholic Church
Please help me please help help me please help me