Bearclaws72
Bearclaws72 Bearclaws72
  • 03-03-2017
  • Mathematics
contestada

The cost of 4 pretzels is $6.72. What is the cost of each pretzel?

Respuesta :

anaguzman
anaguzman anaguzman
  • 03-03-2017
each pretzel costs $1.68
Answer Link
SyntaxError
SyntaxError SyntaxError
  • 03-03-2017
You will divide 6.72 by 4

[tex]\frac{6.72}{4} = 1.68 [/tex]

the cost of each pretzel is $1.68

Not bad!
Answer Link

Otras preguntas

Posthypnotic suggestion is mainly used to a. prevent pain. c. recall lost memories. b. help someone change a bad habit. d. get people to forget their inhibi
Why did rivalries among European nations increases
Maximilian had 4/5 bag of trail mix. He divided the trail mix equally among 5 friends. What fraction of the full bag of trail mix did each friend receive?
Under what circumstances are visas and passports especially important to consider? a. When traveling within the United States b. When vacationing with a frien
Why did nationalism increase rivalries between European nations
Is it plagiarism/copying to do a science fair project that is similar to one that has been done already, if you modify certain aspects and you do not know the r
how did William the conqueror crush rebellions
What statement is NOT true about Ellis Island? a. It was a large island off the coast of Boston. b. It was the first stop for many immigrants to America durin
Which factor explains why a mountain located near the equator can be covered with snow? a. low latitude b. distance from the ocean c. ocean currents D. higher
The most abundant protein in mammals is __________. a. testosterone b. estrogen c. collagen d. keratin