kaci013105
kaci013105 kaci013105
  • 02-03-2017
  • Mathematics
contestada

If the unit price for oranges is $0.26 per pound and Jim pays $2.08 for oragnes ,how many pounds of oranges does he buy ?

Respuesta :

roneyboss
roneyboss roneyboss
  • 02-03-2017
2.08/0.26=8

the answer is 8 pounds
Answer Link
emmrichardson6 emmrichardson6
  • 02-03-2017
8pounds
2.08 / 0.26 = 8

Hope this helps
Answer Link

Otras preguntas

What would be m minus 4 in an algebraic expression
Why did the americans go to Oregon during manifest destiny and why did the mormon go to utah??
a rectangular field with a area of 8000m2 is enclosed by 400m of fencing. determine dimensions to nearest tenth of a metre
How many quarts in 24 pints?
use the function rule, y= 2x+5, to find the values of y when x =1,2,3,4. write the answers as ordered pairs that would be used to graph the function. show your
a swimming pool is 20 meters long and 12 meters wide the bottom of the pool is slanted so that the water depth is 1.3 at the shallow end and 4 meters deep at th
How do I solve this equation? If 3t-7=5t then 6t=a 21b-7c-21d-42
A bag has index cards with the following numbers on them: 4, 11, 13, 25, 12, and 18. If an index card is drawn randomly , what is the probabilty that a composit
Tatum weighs 47.39 kilograms.What is is her mass rounded to the nearest whole number?A.50 KilogramsB.48 KilogramsC.47.4 KilogramsD.47 Kilograms
which of the following would not make a good insulator* rubber*plastic*wood*metal