ms6ciazahKeny ms6ciazahKeny
  • 01-03-2017
  • Mathematics
contestada

If 20 pounds of seed cost $35, how much would 28 pounds cost at the same rate?:

Respuesta :

litzygzz00
litzygzz00 litzygzz00
  • 01-03-2017
Its 15.99 or 16 rounded
Answer Link
ben0126
ben0126 ben0126
  • 01-03-2017
the answer is $49 because 28 divided by 20 is 1.4 so i multiplied 35 by 1.4 to get $49. i don't recommend you do it this way but works for me. ask your teacher what the formula to do problems like this in the future.
Answer Link

Otras preguntas

The sum of a number, x, and 1/2 is equal to 4. Which set of equations correctly represents x?
Hunting animals for food is part of animal husbandry. True or false
Solve these questions. Explain ur answer. #5-8
Which of the following would most likely be an accurate statement? A. The Gospels can be found in the Old Testament. B. The Torah are the first five books of th
If in the reaction below 32 grams of C2H6 produces 44 grams of CO2, what is the % yield? 2C2H6 + 7O2 = 4CO2 + 6H2O imagine the = is an arrow
Sarah walked 1 mile yesterday. Today she will walk at a rate of 3 miles per hour. Which graph shows her two-day total walking distance, d, based on the number o
Who do you predict will win the Civil War
How did the line of demarcation affect settlement of South America
Hey everyone! I have one question for ya'll, who does John Groff voice in frozen. I know the answer, and so should you! First gets brainiest! Good luck! How do
. And this one pud please ​