moreandmoretwice moreandmoretwice
  • 03-09-2022
  • Mathematics
contestada

Stanley can purchas a 15.4-ounce bottle of
olive oil for $5.39 or a 23.6-ounce bottle of olive oil for $7.08.
Which bottle is the better buy? Explain.

Respuesta :

swiftstork321
swiftstork321 swiftstork321
  • 03-09-2022

Answer: They are the same deal

Step-by-step explanation:

15.4/5.39=3.33333...

23.6/7.08=3.333333...

Answer Link

Otras preguntas

runs 9 miles in 84 minutes. How many miles does he run per minute?
deleting this acc. here's some of my pts.
A standard american eskimo dog has a mean weight of 30 lbs with a standard deviation of 2 pounds. What is the range of weights would 99.7% of the dogs have?
will give brainliest how did many americans feel about the Vietnam War
What is a sedimentary sequence? the vertical layers of rock that form from deposits o the process of erosion due to exposure to the air the increase in the volu
WHATS THE ANSWER DO NOT GIVE ME A LINK TO ANYTHING JUST THE ANSWER
please help with this, NO LINKS OR WILL GET REPORTED!!
solve the symptom of equations by graphing y=-3x+1
What types of energy can be present when using a cell phone? Heat, magnetic, light, sound, gravitational, chemical, electrical, elastic, nuclear, and solar. Cho
For the Mha or Bhna fandom what is your favorite character