katiecrazygirl123
katiecrazygirl123 katiecrazygirl123
  • 01-06-2022
  • Mathematics
contestada

Mr. Albertson bought 6 sandwiches for his family for $27. How much did he pay per sandwich?

Respuesta :

gamonse0 gamonse0
  • 01-06-2022
27 divided by 6 is 4.5
So your answer is $4.50 per sandwich
Answer Link
DarinaRM
DarinaRM DarinaRM
  • 27-06-2022
you have to do 27×6 , because you have six sandwiches and they are each $27. 27×6 is 162 , so mr. Albertson paid $162 for 6 sandwiches.
Answer Link

Otras preguntas

Which behaviors might lead someone to have a low credit score?
3. World War I ended in 1918, but the Treaty of Versailles left many issues unresolved and in 1939, World War II began. In a brief essay, describe the major cau
Which best defines a universal theme in literature? A. It is the resolution to the climax of a short story. B. It is the moral of a story. C. It is based on spe
What effect will the increase in electricity price have on the manufacture industry output?
I don't understand. Help
The reaction 2a + b --> c + d has an activation energy of 80.0 kj/mol. at 320°c, the rate constant k = 1.80 x 10-2 l mol-1 s-1. what would be the value of k
which one is it A. B. C. or D.
A cell in the human nervous system whose primary function is to provide insulation and structure for neurons on which they may develop and work is called a(n) _
Who were the allies and central powers
A traffic light is green for 17 seconds, yellow for 3 seconds, and red for 20 seconds. Suppose your approach to the light is not affected by traffic or other fa