MysticalUnicorn10
MysticalUnicorn10 MysticalUnicorn10
  • 02-02-2017
  • Mathematics
contestada

A 12 ounce bottle of clean green dish soap is $1.09 with a 20 ounce bottle cost $1.99 which is the better bye

Respuesta :

dunkletrina
dunkletrina dunkletrina
  • 02-02-2017
the 20 ounce bottle because you get more for .90 cents more
Answer Link
Аноним Аноним
  • 02-02-2017
In order to compare both deals, we need to calculate unit prices
1st deal = 1.09 / 12 = 0.91
2nd deal = 1.99/20 = 0.0995

Here, 0.91 > 0.0995

So, 2nd deal is cheaper hence, it is better buy

Hope this helps!
Answer Link

Otras preguntas

A scientist needs 60 milliliters of buffer solution for each of 13 experiments. He has a bottle that contains 971 milliliters of buffer solution. Is there enou
Which injuries do you think require extra care or specialized first aid? Check all that apply. What should you do differently if performing CPR on an infant ins
process of photosynthesis​
I need help with this English problem
What natural resource does the United States import from Malaysia and Indonesia? A. Water B. Tin C. Lumber​
1+1 x 12+1348 please help
WARNING this is Not chemistry it is science Please answer at least one of these questions:
Are pterosaurs more closely related to turtles or to crocodilians? Explain your answer.(sorry for spam questions i need help so i can get a higher grade in scie
Plse help so confused
What is the value of the expression shown below? 3 over 5 to the power of 2 + 4 × 3 − 2 (4 points) 10 and 9 over 25 11 and 2 over 25 12 and 9 over 25 13 and 2 o