ruthsarcenocorado ruthsarcenocorado
  • 03-03-2022
  • Mathematics
contestada

George bought 2.5 pounds of each type of fruit shown on the sign apples $1.30/lb,grapes $1.65/lb,bananas $0.49/lb.what was the total cost of the fruit he bought?

Respuesta :

SrabonC SrabonC
  • 03-03-2022

Answer:

$8.60

Step-by-step explanation:

Let’s find the cost for each item

Apples: 2.5 x 1.30 = 3.25

Grapes: 2.5 x 1.65 = 4.125

Bananas: 2.5 x 0.49 = 1.225

Now we will add all the costs which will give use our total!

3.25 + 4.125 + 1.225 = 8.6

So the answer will be $8.60

Answer Link

Otras preguntas

Sheila has to pack 210 baskets of apples. She Has packed 1/10 of the baskets. How many baskets are left for her to pack?
How many liters of a 90% acid solution must be added to 6 liters of a 15% acid solution to obtain a 40% acid solution?
The perimeter of an isosceles triangle is 15.6m. Find the lengths of its sides, if: The base is 3m smaller than a leg.
"In a right-angled triangle, the square of the hypotenuse is equal to the sum of the squares of the other two sides." What does the above statement represent? A
What is the common ratio of 2, 10/3, 50/9
8. In following diagram, AB is a plane mirror. The angle of reflection is, (NSO Olympiad) a. ∠QCR b. ∠PCQ c. ∠RCB d. ∠PCA
When do you use Ich bin and Bin ich?or habe ich or ich habewhy are they sometimes switched around?
Why can’t males be carriers in X-linked gene inheritance?
If your document has a resolution of 72 PPI, what else is most likely true of it? It will be used in a print magazine. It will be used on a website. It will
if 2cm represents 75 miles on a scale drawing how long would a line segment be that represents 50 miles