daysidelgadosalguero daysidelgadosalguero
  • 01-02-2022
  • Mathematics
contestada

answer plz help me with math ANSWER plz

Find the unit rate of the situation below: shana spent $75.00 on lunch for the last 30 days.

Respuesta :

alaskantine56 alaskantine56
  • 01-02-2022

Answer:

Divide the amount of money she has by the number of days

Step-by-step explanation:

The unit would be dollars per day. 75/30 = 2.50. Therefore, the unit rate is $2.50/day. Shana spends $2.50 a day for lunch.

Answer Link
graceek graceek
  • 01-02-2022
Answer

Answer: 75/30
75 divided by 30 equals to 2.50. The unit rate is $2.50/day. Therefore Shana spends $2.50 a day on lunch.
Answer Link

Otras preguntas

2(n-3)=4n+1 this sucks not knowing the answer
Any number that is divisible by 3 is also divisible by 9.Find a counterexample to show that the conjecture is false.18274548
One-half of a number is -12. Find the solution ???
Solve the system of equations.3x+3y+6z=33x+2y+6z=74x+4y+7z=4
What do you mean by corrosion? How can you prevent it?
a person who studies word origins and meanings would most likely be a
what city is located 60 north 25 east
among the qualities listed on the human relations scale, the most important one for the building new relationship is?
all fractions between 0 and 1/4
At the school carnival, Carmen sold 3 times as many hot dogs as Shawn. The two of them sold 152 hot dogs altogether. How many hot dogs did Carmen sell? 51382111