isabellajohnson557
isabellajohnson557 isabellajohnson557
  • 03-01-2022
  • Mathematics
contestada

Spiral Review It costs $20 for 4 play tickets and $35 for 7 play tickets. Is the cost per ticket constant? Why or why not?
: the ratio of dollars to tickets is

Respuesta :

lailapearn
lailapearn lailapearn
  • 03-01-2022

Answer:

4 x 5 = 20

7 x 5 = 35

the cost per ticket is constant because the two numbers are both multiplied by five in order to get the main cost of the tickets

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Problem 3. In meteorology, what is meant by the term "inversion"? Give an example of where in the atmosphere you might find an inversion.
A 13-ounce package of pistachios costs $5.99.what is the unit rate
Select the best definition for the term oral tradition. A. The practice of telling stories B. Public speaking C. An ancient practice of passing down important i
Which of the following does culture contribute to the preferences and behaviors of consumers? O A. Rational choice O B. Trends and ideas TA CVETKOWO D. Values a
5. Today we know the number of days to a year is not 360. What is it?
I'LL GIVE BRAINLY EST What is the weight of a 90kg man standing on the moon, where gmoon = 1.64 m/s2? A. 88.4 N B. 91.6 N C. 147.6 N D. 54.9 N
Why were so many Anglo-Americans rushing into Texas, New Spain (later Mexico)? A) cheap land to grow cash crops B) the Oregon trail C) fertile land to grow cash
explain the logic behind john foster dulles concept of brinkmanship
A hypothesis is sometimes viewed as "just a guess". Why is this an inaccurate view?
Can anyone help me with part C?