browniebonnie23 browniebonnie23
  • 02-01-2022
  • Mathematics
contestada

At a local hardware store Ms.jones learned that 1 would cost her $50, 12 would cost $1.00, and the price of 144 would be $1.50 what was Ms. Jones buying?

Respuesta :

7302kzh04 7302kzh04
  • 02-01-2022

Answer:

This is more of a riddle. She is buying numbers that can be used like to display the address of a house. "1" requires 1 such number; 12 requires 2 numbers; 144 numbers requires 3. The numbers cost .50 each

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

I need help NUMBER 181.Find the GCF2.Write the GCF 3.Rewrite expression factor out the GCF4. Write the final factored expression!
hi I'm emma and I'm 9 can you help me with my math I did not see 3gradeQuestion 1:12+234. Question 2:8352-8372. Question 3:726+729-281+287
Determine the resultant force in polar notation for each of these
What is the slope of LaTeX: f\left(x\right)=3x-1
The graph shows the number of centimeters a particular plant grows over time. What is the slope of the line? Reasoning What does the slope mean?
A hiker walks 16.19 m at 18.99 degrees. What is the Y component of hisdisplacement?
Point M is the midpoint of segment AB. If the coordinates of Mare (2, 8) and the coordinates of Aare (10, 12), find the coordinates of B.B(x, y) =(
convert 4 hp to ft.lb/s
Part AWhat is the mass in grams of 17.96 mL of acetone?Express your answer to four significant figures and include the appropriate units.mass = Value and UnitsP
Have to help my son with homework and neither of us have a clue how to do this kind of work please help he says we have to show our work and show the figures un