jaikylah jaikylah
  • 04-01-2017
  • Mathematics
contestada

What is the unit price of $16 for 4 quarts

Respuesta :

bossgaming172ATM103
bossgaming172ATM103 bossgaming172ATM103
  • 04-01-2017
The sweet and sour company has a higher price. 2 gallon=8 quarts. To get the equivalent price, half the lemonade companys price. $12 from the lovin lemonade company or $16 from the sweet and sour company for 8 quarts.
Answer Link
heavenlyfunspot
heavenlyfunspot heavenlyfunspot
  • 04-01-2017
to get the unit price of $16 for 4 quarts you would divide 16 by 4 which would leave you with 4. so that means the unit price of $16 for 4 quarts is $4. hope that helped!
Answer Link

Otras preguntas

Can any body help me with 16 please and thank you
1:2 = 4:8 the product of both the means and the extremes is 2 4 8 16 next question
Can any body help me with 16 please and thank you
what are the elements that make up aspirin
How did they go about achieving the goals of the NAACP
4x2 + 9y2 = 72 2x - y = 4 Which of the following is a solution to the system shown?
12. 13. 15. Plz help
Answere 1-6 And 7-8 PLEASE help please
Which author is normally responsible for sharing reprints of a publication with readers?
What is the mass of one mole of beryllium if the atomic mass of beryllium is 9.01?