aniyahibbott
aniyahibbott aniyahibbott
  • 02-11-2021
  • Mathematics
contestada

A pack of glue sticks costs $1.75 Mrs. Graydon bought 6 packs of glue sticks for her class.How much money did she spend​

Respuesta :

musiclover10045
musiclover10045 musiclover10045
  • 02-11-2021

Multiply number of packs bought by the price per pack:

6 x $1.75 = $10.50

Answer: $10.50

Answer Link
averi04 averi04
  • 02-11-2021
she spent 10.50 on glue sticks
Answer Link

Otras preguntas

What is the value of the expression 32 x (2 + 3 4) – 5?
Someone please help me with this I really don’t understand it I will give brainliest please it’s urgent
Please solve ??-3/10=1/5
A customer ordered a product online for $299 and was charged an additional $10 for shipping and handling. The customer received a rebate of $99 and a $25 credi
2. How do cells build a variety of structures to function in the cell?
Which statement best describes the effect of the author's warning to be careful? If you are hungry, you might feel inclined to turn to poaching. But be careful:
1/6(49/9-14/3)+27/73/5×33​
1) A line passes through the points (-4,0) and (4, 12). Which of the following is an equation of the line?
9) 80 is 20% of what number?
how can we preserve our culture values and norms in 20 points ​