prashanthdmello3 prashanthdmello3
  • 02-09-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 3/4 kg onions is ₹ 21. One kg onions will cost .......


STEP BY STEP EXPLANATION NEEDED


PLS ANSWER I WILL MARK AS BRAINLIST

+10POINTS

Respuesta :

sabinatmg
sabinatmg sabinatmg
  • 02-09-2021

Answer:

t

The cost of 34 kg onions=RS21

then,

the cost of 1kg onions=?

Now,

34kg=RS21

1kg=21÷34

1kg=0.61

hope it helps you!!

stay safe healthy and happy!!

Answer Link

Otras preguntas

prove. sin³A-cos³A/sinA-cosA = 1+sinAcosA​
How are Sunni Muslims and Shia Muslims similar?
what is the symptom of marasmus diseasepls tell any 2 symptom of it in short pls ​
Activity Convert these mililitres to litres. a. 1436 ml​
i can do ( many/press-ups) ..... you
Cooperation is the common endeavor of two or more people to perform a task or reach a jointly cherished goal. Like competition and conflict, there are different
Type the correct answer in the box. Use numerals instead of words. Betty sets up a lemonade stand and charges $1 per glass. It cost her $50 to set up the stand.
Graph the line that passes through the points (1,-6) and (2,-5) and determine the equation of the line.
Explain how you think these symbols are related to critical thinking?
Transistor circuits are sometimes referred to as switching circuits - Why is this?​