lavajiahpressley1991 lavajiahpressley1991
  • 03-08-2021
  • English
contestada

A restaurant buys 56 pounds of beef at $1.12/pound and 24 quarts of milk at $.90/quart. How much money was spent?​

Respuesta :

alexargoonkim
alexargoonkim alexargoonkim
  • 03-08-2021

Answer:

84.32

Explanation:

You multiply the 56 by 1.12 to get the cost for the beef, and 24 by 0.9 to get the price of the milk. Then you add the two sums of 62.72 and 21.6 (respectively) to get the cost of 84.32.

Answer Link

Otras preguntas

In the diagram, find m angle BAC
In the bohr model of the hydrogen atom, how does the radius of the electron’s orbit depend on the principal quantum number?
What were the roots of martin luther king jr's beliefs in nonviolent resistance?
What state borders montana idaho utah colorado nebraska and south dakota?
Which of the following sentences is punctuated correctly? A. Sam saw that the fence was full of splinters—some of which were very large, and did not want to
The function of beta-galactosidase is to ______. A. Break down glucose. B. Produce glucose. C. Break down lactose. D. Produce lactose.
What do sponges have to squeeze out waste
The sudden death of brain cells when their blood supply is interrupted is called
Raul has 56 buncy balls. he puts the ball into 4 green gift bags. If he puts the same number of balls into each bag, how many balls does he put into each green
If Matt has 10 apples and gives mike 2 how many would he have left?