Lubella
Lubella Lubella
  • 04-07-2021
  • Mathematics
contestada

Ms. Ambrose paid $10 for 1.25 pounds of almonds. How much did the almonds cost per pound???

Ms Ambrose paid 10 for 125 pounds of almonds How much did the almonds cost per pound class=

Respuesta :

rxy390 rxy390
  • 04-07-2021
I think it’s 8 dollars because 10/1.25 is 8
Answer Link

Otras preguntas

Veronica wants to buy a house that costs $249,900. She is going to make a 20% down payment. How much is her down payment in dollars?
what are the disadvantageous of emails
Who was General Cornwallis and why was he important?
Great Society reforms:_________. a) grew in popularity over the next decade. b) were generally proven to be cost-effective. c) made no dent in reducing hunger i
Question #1: Make a sentence by adding the correct group of words. _______ and clapped. A.The scout troop B.The scout troop loyally C.The scout troop cheered
Convert the mixed number to an improper fraction 1 13/15
Two long, parallel conductors, separated by 11.0 cm, carry currents in the same direction. The first wire carries a current I1 = 3.00 A, and the second carries
Mention any three disadvantages of early age marriage in points.. PLZZ answer my question in relation to health education....
a box has a square base of side 9cm. calculate the volume of the box if it is 10cm high​
I'm going too grade 11 in September and I'm not good at math so I dont want to take academic math for the next years in high school. do I have to take math in h