rashidahties2013 rashidahties2013
  • 01-06-2021
  • Mathematics
contestada

If 6 classes is $96 how much is 4 classes?

Respuesta :

kareenatwal
kareenatwal kareenatwal
  • 01-06-2021

Answer:

$64

Step-by-step explanation:

96 ÷ 6 = 16

(we want to know how much 1 class costs)

16 x 4 = 64

(once we know how much 1 class costs, we can work out how much 4 classes cost)

Answer Link

Otras preguntas

Factor the expression using GCF 20p-60=___
Write -0.5 repeat as a fraction in simplest form
After 3 years what is the total amount of an investment of $1500 in an account paying 3.5% interest, compounded quarterly? A.)$1665.31 B.)$1724.36 C.)$1908.42 D
Homework due tonight, please help! List the four types pf stem cell, give an example of each type, and explain how much each type can differentiate.
How does place value help me subtract decimals
The product of some negative number and 10 less than three times that number is 8
Which of the following started conflicts between Americans and the Plains Indians during the 1840s?
what does your body do with the energy released during cellular respiration
How much longer is 3 meters than 3 yards
(1) To James, good form came above all else. (2) Therefore, on being introduced to Lady Weathers, he bowed, took her hand, and kissed it lightly. (3) Then, gla