Seudónimo Seudónimo
  • 02-12-2016
  • Mathematics
contestada

A bag of Hershey kisses cost $2.99 and the bag contains 11 ounces. How much would someone pay for 1 ounce?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 02-12-2016
You would basically divide the cost of Hershey kisses by 11. So $2.99 /11 = 0.2718. Then, you would round the answer by the nearest hundredth. The answer would be about $0.27
Answer Link

Otras preguntas

what is the distance around a geometric figue called
What is the main difference between a cell nucleus and a nucleoid? A. size of the organelle B. arrangement of the cytoskeleton C. movement of the flagella
The length of a city block running north to south in NYC is about 5 times 10 to the negative second power miles. The distance from NYC to Mumbai, India is about
will the opposite of zero always sometimes never be be zero explain your reasoning
how did the political group patriots in 1770 get their name
in order to clean her aquarium, Stephanie must remove half of the water. the aquarium measures 30 inches long, 16 inches wide, and 12 inches deep. the aquarium
When were the first commercial Valentines Day cards sold?
what number is 6.1% of 60
Who were the earliest people in west Africa
When the sum of an unknown number z and twenty-two is divided by the same unknown number, the quotient is twelve. What is the unknown number?