krishnapandey4286
krishnapandey4286 krishnapandey4286
  • 04-05-2021
  • Mathematics
contestada

Apples are sold at rupees 48 4/5 per kg.What is the cost of 3 3/4kg of apples?​

Respuesta :

m2943 m2943
  • 04-05-2021
The cost would be 183 rupees
Because

= 3 ( 3 / 4 ) x 48 ( 4 / 5 )
= 183 rupees.
Answer Link

Otras preguntas

Assume that an O(log2N) algorithm runs for 10 milliseconds when the input size (N) is 32. What input size makes the algorithm run for 14 milliseconds
PLS HELP(algebra 1) solve -7 + 18(17h + 19)
A(n) _____ typically hires the staff of an employer and writes paychecks, pays taxes, prepares and implements HR policies, keeps all the required HR records for
The material that would eventually make all the major bodies in our solar system first gathered together as smaller pieces which astronomers call:
Determine another point on the parabola that has an axis of symmetry x = 4 and a point on the parabola is (0, 2), Another point on the parabola is
Show process!!!!!!! Thank you
On November 1, Alan Company signed a 120-day, 12% note payable, with a face value of $10,800. What is the maturity value of the note on March 1? (Use 360 days a
Read the excerpt from Act I, Scene i of Romeo and Juliet. According to Benvolio, who caused the fight? be O the servants of both houses O the Capulet servants a
Jack brought a new set of golf clubs of $186.75. The original price was $249. What percent of the original price did he pay? 133.3% 33.3% 25% 75%
Can someone just check my answers please? Please let me know which questions are wrong. Thank you for your time.