heyitsmelly heyitsmelly
  • 03-03-2021
  • Mathematics
contestada

A line segment, PQ, is given in the figure. Find which one of the given line segments is congruent to

A line segment PQ is given in the figure Find which one of the given line segments is congruent to class=
A line segment PQ is given in the figure Find which one of the given line segments is congruent to class=
A line segment PQ is given in the figure Find which one of the given line segments is congruent to class=
A line segment PQ is given in the figure Find which one of the given line segments is congruent to class=
A line segment PQ is given in the figure Find which one of the given line segments is congruent to class=

Respuesta :

ellapariso
ellapariso ellapariso
  • 03-03-2021

Answer:

I think it's EF

Step-by-step explanation:

Because congruent means same, and EF looks like the same length of PQ.

Answer Link

Otras preguntas

Diego is studying compost. He conducted an experiment to see how moisture levels affect the breakdown of organic materials in compost piles. Diego found that ad
Velma must make five bottles of lemonade for the kids playing outside each bottle requires 3/4 cup of sugar how much sugar does she need?
A reaction produced 37.5 L of oxygen gas at 307 K and 1.25 atm. How many moles of oxygen were produced?
Physics students drop a ball from the top of a 100 foot high building and model its height as a function time with the equation h(t) = 100 - 16t^2.The height, h
I have to substitute 4 to x+10=4x-2
what was thomas paine's role in American revolution
If an astronaut moved away from the earth towards the moon, how would the gravitational forces between the earth and the astronaut change? How would the gravita
A triangle with area 10^2cm is dillated by a factor of 2 what is the area of the dillated image
Clea attends music lessons every 2 weeks, Dane class every 3 weeks, and has a dental appointment every 6 weeks. If she attends all three this week, when will sh
Hailey buys a 10-trip train ticket for $72.50.kimberly buys an unlimited weekly pass for $100 and uses it for 13 trips during the week write the unit cost for e