jajpopra0001
jajpopra0001 jajpopra0001
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

Which is a better buy, 5 for $4.25 or 8 for $6.88?

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

5 for $4.25

Step-by-step explanation:

First you find how much of one each cost

4.25 divided by 5 = 0.85

6.88 divided by 8 = 0.86

The one for 5 for $4.25 is one cent less

one cent is still money

Answer Link

Otras preguntas

Need help solving this problem 12-3b <9
As the wavelength increases, the frequency (A) decreases and energy decreases. (B) increases and energy increases. (C) decreases and energy increases. (D) incre
a baseball team has home games on Thursday and Saturday. the two teams together earn $4746.50 for the team. Thursdays game generates $53.50 less than Saturday's
Population growth impacts areas in a variety of ways. What impact does human population growth have on water resources? Population growth causes a decrease in w
I need help factoring!
In the equation x-4y=2, for what value of x will y=0?
karen is making two displays. One display has 57 red mugs. The other display has 76 sports mugs. The rows of each display must have the same number of mugs. Wha
What was the major issue that kept Dred Scott from getting his freedom? Select one: a. He should have tried when he was in a free state. b. The Supreme Court ru
which regions border the gulf of mexico
what types of landforms cover most of Japan