shylahsoto shylahsoto
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

The cost of 2 bottles of water and 4 apples is $5.50. The cost of 3 bottles of
water and 5 apples is $7.50. Find the cost of one apple and the cost of one
bottle of water

Respuesta :

1037611 1037611
  • 01-03-2021

Answer:

The cost of one bottle of water is $1.25

The cost of one apple is $0.75

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

solve for x. this is isosceles triangles on delta math. just solve for x thanks
Which number makes the comparison true? 3.706 < ? A. 3.704 B. 3.710 C. 3.688 D. 3.009
Pls help and answer what Y=
A tumble buggy travels on the ground for 8 seconds and travels 4 meters. What was its speed?
Cuanto es 17 entre un medio
Which is a more powerful representation of the refugee experience -- the excerpt from the novel Refugee or the image of refugees? ​
Which has the greater N-O bond length, NO 2 -1 or NO 3 -1 ?
Please need help thank you
please hurry with this
Riz got $200 for his birthday. He bought several long tennis rackets that cost $45.50 each. After the purchase he has $18 . Write an equation to find out how ma