pgeshay0 pgeshay0
  • 01-03-2021
  • Mathematics
contestada

At the grocery store, almonds ore on soe for
$3.8 per pound What is the price of 4.5pounds??

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 01-03-2021

Answer:

$17.10

Step-by-step explanation:

Almonds being on sale

$3.8 per pound

4.5 pounds

___________________

We know that for every pound, the cost is three dollars and eighty cents, we are looking for 4.5 pounds in total.

Multiply the amount per pound to the amount of pounds being asked :

3.8 * 4.5

$17.10

Answer Link

Otras preguntas

What is the difference between a synecdoche and a metonymy?
place where Moses received the laws from God
What are the results of drugs?
To measure the transparency of the water and estimate algae growth, the EPA scientists used a ___________
What type of figurative language is used in this sentence from To Kill a Mockingbird by Harper Lee? People moved slowly then. There was no hurry, for there was
Which was a major cause of environmental pollution in American cities during the late 1800s? A. diesel-powered railroad locomotives B. electric-powered s
2KClO3 2KCl + 3O2 In the reaction represented by this equation, two moles of KClO3 decompose to form 5 moles of product. True False
What two systems give nutrients to the bone cells?
Read the complete problem before answering. Tang bought m of rope. Rope costs $1.30 a meter. How much did Tang spend? A student solved the problem this
According to president harry truman what is one problem when governments are controlled by the will of a minority?