samfCharsavasquele samfCharsavasquele
  • 02-11-2016
  • Mathematics
contestada

Walmart sells a case of 24 cans of diet coke for $6.88. Publix sells a 12 pack of diet coke for $3.99. Which is the best buy?

Respuesta :

0Summer 0Summer
  • 02-11-2016
Wal-Mart is the better buy.
(Wal-Mart = 24 for $6.88. Publix = 12 for $3.99(for 24 it'd be $7.98))
Answer Link

Otras preguntas

what is the force of a body which have mass of 7 kg​
A balls draped from the top of a building The gravitational force is 10 N down, and the force of air resistance is 1 N up What is the net force 9 NUR NG AN IND
What is the correct sequence of events for the life cycle of the pork tapeworm, T. solium? Arrange the following statements in chronological order
a story that ends with indeed it is terrible to befriend a bad person.​
How much would you have to invest today in the bank at an interest rate of 8% to have an annuity of $4,800 per year for 7 years, with nothing left in the bank a
what is one cause of long-lasting climate change?
One purpose of using a visual aid is to clarify complex ideas that are difficult to explain verbally. True False
Divide: (2n3+4n−9)÷(n+2).
But on the spot I told them: 'Back, and quickly! Out to sea again!' My men were mutinous, fools, on stores of wine. Sheep after sheep they butchered by the surf
Match each of the prefixes with its correct type